HHSE630ELL101MJC5S
DigiKey Part Number
565-HHSE630ELL101MJC5S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHSE630ELL101MJC5S
Description
CAP ALUM HYBRID 100UF 20% 63V TH
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 20mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HHSE630ELL101MJC5S Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Manufacturer
Chemi-Con
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
340 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.4 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C