EKY-101ELL681ML40S
DigiKey Part Number
565-EKY-101ELL681ML40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-101ELL681ML40S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKY-101ELL681ML40S Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
1.32 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.2 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
27 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C