APXE160ARA221MJ80G
DigiKey Part Number
565-3216-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-3216-1-ND - Cut Tape (CT)
565-3216-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXE160ARA221MJ80G
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 16V SMD
Detailed Description
220 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
APXE160ARA221MJ80G Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
3.45 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.303" (7.70mm)
Capacitance
220 µF
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm