APXE160ARA101MF80G
DigiKey Part Number
565-3210-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-3210-1-ND - Cut Tape (CT)
565-3210-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXE160ARA101MF80G
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V SMD
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 24mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
APXE160ARA101MF80G Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
2.7 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.303" (7.70mm)
Capacitance
100 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm