APXE160ARA101MF80G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | APXE160ARA101MF80G |
Description | CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 32 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 24mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | APXE160ARA101MF80G Models |
Category | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer Chemi-Con | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 2.7 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) |
Type Polymer | Height - Seated (Max) 0.303" (7.70mm) |
Capacitance 100 µF | Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
Tolerance ±20% | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Rated 16 V | Package / Case Radial, Can - SMD |
ESR (Equivalent Series Resistance) 24mOhm |