APSW250ELL471MHB5S
DigiKey Part Number
565-APSW250ELL471MHB5S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSW250ELL471MHB5S
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 25V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 16mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APSW250ELL471MHB5S Models
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
465 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.65 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
470 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm