APSA160ELL101MFA5G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 1 383
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 5 955
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 12
100 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 25mOhm 2000 Hrs @ 105°C
APSA160ELL101MFA5G
DigiKey Part Number
565-3053-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSA160ELL101MFA5G
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
APSA160ELL101MFA5G Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
2.82 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm