APS-250ELL101MJC5S | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 565-APS-250ELL101MJC5S-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | APS-250ELL101MJC5S |
Description | CAP ALUM POLY 100UF 20% 25V TH |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 20mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer Chemi-Con | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Bulk | Ripple Current @ High Frequency 4.32 A @ 100 kHz |
Part Status Obsolete | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Type Polymer | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Capacitance 100 µF | Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) |
Tolerance ±20% | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Rated 25 V | Package / Case Radial, Can |
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm |