CSP-6R0L156R-TW
DigiKey Part Number
4688-CSP-6R0L156R-TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSP-6R0L156R-TW
Description
6.0V 15F 32*16*27 T/DA EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 F (EDLC) Supercapacitor 6 V Radial, Can 40mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.933" (23.70mm)
Capacitance
15 F
Size / Dimension
1.260" L x 0.630" W (32.00mm x 16.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
6 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 1kHz