CHP5R5L156R-TW
DigiKey Part Number
4688-CHP5R5L156R-TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHP5R5L156R-TW
Description
5.5V 15F 32*16*32 T/DA EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 70mOhm @ 1kHz 2000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.933" (23.70mm)
Capacitance
15 F
Size / Dimension
1.260" L x 0.630" W (32.00mm x 16.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 1kHz