MP930-20.0-1%
DigiKey Part Number
MP930-20.0F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP930-20.0-1%
Description
RES 20 OHM 1% 30W TO220
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Ohms ±1% 30W Through Hole Resistor TO-220-2 Full Pack Moisture Resistant, Non-Inductive Thick Film
Category
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
-20/ +80ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tube
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
TO-220
Resistance
Size / Dimension
0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.650" (16.52mm)