RF292A4JCCADGA
DigiKey Part Number
708-RF292A4JCCADGA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF292A4JCCADGA
Description
CONN 2.92MM J FLNG MNT 4HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.92mm Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Panel Mount, Through Hole Solder
EDA/CAD Models
RF292A4JCCADGA Models
Category
Frequency - Max
40 GHz
Mfr
Number of Ports
1
Packaging
Bulk
Features
Extended Insulation
Part Status
Active
Housing Color
Silver
Connector Style
Center Contact Material
Beryllium Copper
Connector Type
Jack, Female Socket
Body Material
Stainless Steel
Contact Termination
Solder
Dielectric Material
Polyetherimide (PEI)
Shield Termination
Solder
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Impedance
50 Ohms
Voltage Rating
250 V