PXMBNI16RPF12ASCM16
DigiKey Part Number
708-2238-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXMBNI16RPF12ASCM16
Description
CONN PLUG FMALE 12P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Brass
Series
Shell Finish
Nickel
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Silver
Connector Type
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
12
Shielding
Shell Size - Insert
M16-12
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
60V
Mounting Feature
Bulkhead
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C