PX0783/10/63
DigiKey Part Number
708-2656-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0783/10/63
Description
PWR ENT RCPT IEC320-2-2F PNL QC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Female Sockets IEC 320-2-2/F Panel Mount, Snap-In
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PX0783/10/63 Models
Category
Filter Type
Unfiltered - Commercial
Manufacturer
Bulgin
Accomodates a Fuse
No
Series
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Packaging
Bulk
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Active
Features
Shuttered
Connector Style
IEC 320-2-2/F
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 32.26mm x 24.77mm
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Panel Thickness
0.039" (1.00mm)
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC