PX0695/20/63
PX0695/20/63
Bulgin IEC Connectors Available at Digi-Key
PX0695/20/63
DigiKey Part Number
708-2641-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0695/20/63
Description
PWR ENT RCPT IEC320-2-2F PNL QC
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 32.26mm x 24.77mm
Panel Thickness
0.079" (2.00mm)
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC