HSMD-C120
DigiKey Part Number
516-HSMD-C120TR-ND - Tape & Reel (TR)
516-HSMD-C120CT-ND - Cut Tape (CT)
516-HSMD-C120DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSMD-C120
Description
LED ORANGE CLEAR CHIP SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Orange 604nm LED Indication - Discrete 2.2V 2-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
HSMD-C120 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Mfr
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
605nm
Package / Case
2-SMD, No Lead
Size / Dimension
1.60mm L x 1.00mm W
Height (Max)
0.60mm
Lens Size
1.20mm x 0.60mm