HCPL-J312-300E is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Semiconductor Opto Division
In Stock: 3 732
Datasheet
2.5A Gate Driver Optical Coupling 3750Vrms 1 Channel 8-DIP Gull Wing
HCPL-J312-300E
DigiKey Part Number
516-2726-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCPL-J312-300E
Description
OPTOISO 3.75KV 1CH GT DVR 8DIP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HCPL-J312-300E Models
Category
Current - Output High, Low
2A, 2A
Mfr
Current - Peak Output
2.5A
Packaging
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.6V
Current - DC Forward (If) (Max)
25 mA
Technology
Optical Coupling
Voltage - Output Supply
15V ~ 30V
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Voltage - Isolation
3750Vrms
Mounting Type
Surface Mount
Common Mode Transient Immunity (Min)
25kV/µs