HCPL-817-500E | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HCPL-817-500E |
Description | OPTOISOLATOR 5KV 1CH TRANS |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Optoisolator Transistor Output 5000Vrms 1 Channel |
Datasheet | Datasheet |
Category | Output Type Transistor |
Manufacturer Broadcom Limited | Voltage - Output (Max) 70V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Output / Channel 50mA |
Part Status Active | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.2V |
Number of Channels 1 | Current - DC Forward (If) (Max) 50 mA |
Voltage - Isolation 5000Vrms | Vce Saturation (Max) 200mV |
Current Transfer Ratio (Min) 50% @ 5mA | Operating Temperature -30°C ~ 100°C |
Current Transfer Ratio (Max) 600% @ 5mA | Mounting Type Surface Mount |