BXFN-35G-21L-3C4-00-0-3
DigiKey Part Number
976-BXFN-35G-21L-3C4-00-0-3TR-ND - Tape & Reel (TR)
976-BXFN-35G-21L-3C4-00-0-3CT-ND - Cut Tape (CT)
976-BXFN-35G-21L-3C4-00-0-3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BXFN-35G-21L-3C4-00-0-3
Description
LED F90 WARM WHT 3500K 1411
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting F90 White, Warm 3500K 3-Step MacAdam Ellipse 2.72V 65mA 120° 1411 (3528 Metric)
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
200 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
89
Series
Current - Max
240mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
1411 (3528 Metric)
CCT (K)
3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Supplier Device Package
1411
Flux @ 85°C, Current - Test
32lm (Typ)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
35lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Test
65mA
Thermal Resistance of Package
10°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.72V