TISP4240M3BJR-S
DigiKey Part Number
TISP4240M3BJR-STR-ND - Tape & Reel (TR)
TISP4240M3BJR-SCT-ND - Cut Tape (CT)
TISP4240M3BJR-SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TISP4240M3BJR-S
Description
THYRISTOR 180V 220A DO-214AA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180V Off-State 220 A Ipp TVS Thyristor DO-214AA, SMB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TISP4240M3BJR-S Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
50 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Hold (Ih)
150 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Elements
1
Part Status
Active
Capacitance
50pF
Voltage - Breakover
240V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Off State
180V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - On State
3 V
Supplier Device Package
DO-214AA (SMB)
Current - Peak Pulse (8/20µs)
220 A