SRR1280-820M
DigiKey Part Number
SRR1280-820MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1280-820MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1280-820MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1280-820M
Description
FIXED IND 82UH 2.3A 130 MOHM SMD
Detailed Description
82 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.3 A 130mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1280-820M Models
DC Resistance (DCR)
130mOhm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
5MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.2A