SRR1210-102M
DigiKey Part Number
SRR1210-102MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1210-102MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1210-102MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1210-102M
Description
FIXED IND 1MH 750MA 1.65 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 750 mA 1.65Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR1210-102M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.65Ohm Max
Series
Q @ Freq
22 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
850kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
700mA