SRR1005-330Y
DigiKey Part Number
118-SRR1005-330YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR1005-330YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR1005-330YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1005-330Y
Description
FIXED IND 33UH 1.2A 160 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.2 A 160mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1005-330Y Models
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Series
Q @ Freq
40 @ 2.52MHz
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
15MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)
Current - Saturation (Isat)
1.56A