SRP5030TA-2R2M
DigiKey Part Number
SRP5030TA-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP5030TA-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP5030TA-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP5030TA-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 5.5A 35 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.5 A 35mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP5030TA-2R2M Models
Category
DC Resistance (DCR)
35mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
15 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
36MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
9A