SRP5020CC-100M
DigiKey Part Number
118-SRP5020CC-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP5020CC-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP5020CC-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP5020CC-100M
Description
FIXED IND 10UH 2.5A 199 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 2.5 A 199mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
3.6A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
199mOhm Max
Frequency - Self Resonant
18MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)