SRP4020FA-2R2M
DigiKey Part Number
SRP4020FA-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP4020FA-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP4020FA-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP4020FA-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 8A 23.5 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 8 A 23.5mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP4020FA-2R2M Models
Category
DC Resistance (DCR)
23.5mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
15 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
38MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Current - Saturation (Isat)
3.8A