SRP2010-2R2M
DigiKey Part Number
SRP2010-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP2010-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP2010-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP2010-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 1.7A 150 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.7 A 150mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP2010-2R2M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
150mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Material - Core
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Inductance
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
1.9A