SRP1770TA-101M
DigiKey Part Number
SRP1770TA-101MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP1770TA-101MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP1770TA-101MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1770TA-101M
Description
FIXED IND 100UH 5.3A 118 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.3 A 118mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP1770TA-101M Models
Category
DC Resistance (DCR)
118mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
2MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.665" L x 0.665" W (16.90mm x 16.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Current - Saturation (Isat)
6.5A