SRP1038CC-220M
DigiKey Part Number
118-SRP1038CC-220MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1038CC-220MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP1038CC-220MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1038CC-220M
Description
FIXED IND 22UH 5.2A 74 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Shielded Wirewound Inductor 5.2 A 74mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
7.5A
DC Resistance (DCR)
74mOhm Max
Frequency - Self Resonant
8MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)