SRP1038CC-1R0M
DigiKey Part Number
118-SRP1038CC-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1038CC-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP1038CC-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1038CC-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 20A 4 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Wirewound Inductor 20 A 4mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
39A
DC Resistance (DCR)
4mOhm Max
Frequency - Self Resonant
47MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)