SRP1038C-1R0M
DigiKey Part Number
SRP1038C-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP1038C-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP1038C-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1038C-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 20A 4 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 20 A 4mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
4mOhm Max
Series
Q @ Freq
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
45MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
39A