SRP1038C-150M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Bourns Inc.
In Stock: 475
Datasheet
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 6.3 A 45mOhm Max Nonstandard
SRP1038C-150M
DigiKey Part Number
SRP1038C-150MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP1038C-150MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP1038C-150MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1038C-150M
Description
FIXED IND 15UH 6.3A 45 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
DC Resistance (DCR)
45mOhm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
9MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
10A