SRP1038C-100M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Bourns Inc.
In Stock: 168
Datasheet
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 8.5 A 32mOhm Max Nonstandard
SRP1038C-100M
DigiKey Part Number
SRP1038C-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP1038C-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP1038C-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1038C-100M
Description
FIXED IND 10UH 8.5A 32 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
32mOhm Max
Series
Q @ Freq
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
10MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
12.5A