SRP1038A-6R8M
DigiKey Part Number
SRP1038A-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP1038A-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP1038A-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1038A-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 8.5A 23.3 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 8.5 A 23.3mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRP1038A-6R8M Models
Category
DC Resistance (DCR)
23.3mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
13MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
13.5A