SRP0412F-1R5M
DigiKey Part Number
118-SRP0412F-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP0412F-1R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP0412F-1R5MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP0412F-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 5.5A 37.8 MOHM
Detailed Description
1.5 µH Shielded Molded Inductor 5.5 A 37.8mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
37.8mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
45MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.169" L x 0.161" W (4.30mm x 4.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
6.2A