SRP0310F-3R3M
DigiKey Part Number
118-SRP0310F-3R3MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP0310F-3R3MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP0310F-3R3MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP0310F-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 2.2A 160 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Molded Inductor 2.2 A 160mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Series
Q @ Freq
5 @ 100MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
33MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.130" L x 0.122" W (3.30mm x 3.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.3A