SRF1360-102Y
DigiKey Part Number
118-SRF1360-102YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRF1360-102YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRF1360-102YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF1360-102Y
Description
IND,12.4X10.2X5.4MM,1000UH35%,0.
Detailed Description
1 mH @ 100 kHz 4 Line Common Mode Choke Surface Mount 2.2 kOhms @ 10 MHz 350mA DCR 400mOhm
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
400mOhm
Voltage Rating - DC
50V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.488" L x 0.402" W (12.40mm x 10.20mm)
Number of Lines
4
Height (Max)
0.224" (5.70mm)
Impedance @ Frequency
2.2 kOhms @ 10 MHz
Inductance @ Frequency
1 mH @ 100 kHz
Base Product Number
Current Rating (Max)
350mA