SRF1006-501Y
DigiKey Part Number
SRF1006-501YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF1006-501YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF1006-501YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF1006-501Y
Description
CMC 500UH 840MA 2LN 800 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 µH @ 100 kHz 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 800 Ohms @ 2 MHz 840mA DCR 70mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRF1006-501Y Models
Category
Current Rating (Max)
840mA
DC Resistance (DCR) (Max)
70mOhm
Series
Voltage Rating - DC
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Filter Type
Signal Line
Size / Dimension
0.394" L x 0.343" W (10.00mm x 8.70mm)
Height (Max)
0.256" (6.50mm)
Impedance @ Frequency
800 Ohms @ 2 MHz
Package / Case
Horizontal, 4 PC Pad
Inductance @ Frequency
500 µH @ 100 kHz