SMAJ51CA-Q
DigiKey Part Number
118-SMAJ51CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SMAJ51CA-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SMAJ51CA-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ51CA-Q
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82.4V Clamp 4.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ51CA-Q Models
Category
Power - Peak Pulse
400W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.9A