SDR1005-101KL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SDR1005-101KL |
Description | FIXED IND 100UH 1A 330 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 330mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SDR1005-101KL Models |
Category | Shielding Unshielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 330mOhm Max |
Series | Q @ Freq 41 @ 56kHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Self Resonant 8MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Type Drum Core, Wirewound | Inductance Frequency - Test 1 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±10% | Size / Dimension 0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm) |
Current - Saturation (Isat) 1.2A | Base Product Number |