SDR1005-101KL
DigiKey Part Number
SDR1005-101KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR1005-101KLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR1005-101KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR1005-101KL
Description
FIXED IND 100UH 1A 330 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 330mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR1005-101KL Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
330mOhm Max
Series
Q @ Freq
41 @ 56kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
8MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.2A