SDR0604-221KL
DigiKey Part Number
118-SDR0604-221KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SDR0604-221KLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SDR0604-221KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0604-221KL
Description
FIXED IND 220UH 350MA 1.57 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 350 mA 1.57Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDR0604-221KL Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.57Ohm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
6MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
440mA