PVG3A202C01R00
DigiKey Part Number
490-2649-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-2649-1-ND - Cut Tape (CT)
490-2649-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVG3A202C01R00
Description
TRIMMER 2K OHM 0.25W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
PVG3A202C01R00 Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Resistance
2 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.142" x 0.134" Face (3.60mm x 3.40mm)
Tolerance
±20%