PTA3043-2010CIB503
DigiKey Part Number
118-PTA3043-2010CIB503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTA3043-2010CIB503
Description
SLIDE POT 50K OHM 0.2W TOP 30MM
Detailed Description
50 kOhms 0.2W, 1/5W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
EDA/CAD Models
PTA3043-2010CIB503 Models
Tolerance
±20%
Travel Range
30mm
Size / Dimension
Rectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.256" H (45.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Resistance
50 kOhms
Power (Watts)
0.2W, 1/5W