PTA2043-2010CIA104
DigiKey Part Number
118-PTA2043-2010CIA104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTA2043-2010CIA104
Description
SLIDE POT 100KOHM 0.05W TOP 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms 0.05W, 1/20W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
Top
Series
Fader Type
Standard
Packaging
Tray
Travel Range
20mm
Part Status
Active
Size / Dimension
Rectangular - 1.378" L x 0.354" W x 0.256" H (35.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Resistance
100 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.05W, 1/20W