MOV-14D181K
DigiKey Part Number
MOV-14D181K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-14D181K
Description
VARISTOR 180V 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-14D181K Models
Category
Current - Surge
4.5 kA
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
50J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
115 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
150 V
Varistor Voltage (Min)
162 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
180 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
198 V