MF-RM005/240-2
DigiKey Part Number
MF-RM005/240-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MF-RM005/240-2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-RM005/240-2
Description
PTC RESET FUSE 240V 50MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 240V (265V Int) 50 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
18.5 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
65 Ohms
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.327" Dia x 0.150" T (8.30mm x 3.80mm)
Voltage - Max
240V (265V Int)
Height - Seated (Max)
0.508" (12.90mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Lead Spacing
0.114" (2.90mm)
Current - Trip (It)
120 mA
Current - Max
1 A