MF-RHT200/32-2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MF-RHT200/32-2 |
Description | PTC RESET FUSE 32V 2A RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 32V 2 A Ih Through Hole Radial, Disc |
Datasheet | Datasheet |
Category | Resistance - Initial (Ri) (Min) 45 mOhms |
Manufacturer Bourns Inc. | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 110 mOhms |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q200 |
Type Polymeric | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Max 32V | Package / Case Radial, Disc |
Current - Hold (Ih) (Max) 2 A | Size / Dimension 0.118" Dia x 0.551" T (3.00mm x 14.00mm) |
Current - Trip (It) 3.8 A | Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm) |
Current - Max 50 A | Lead Spacing 0.201" (5.10mm) |