MF-NSMF125-2
DigiKey Part Number
118-MF-NSMF125-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-NSMF125-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-NSMF125-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-NSMF125-2
Description
1206 POLYMER PTC 1.25A/6V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1.25 A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
50 mOhms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
140 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
6V
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
1.25 A
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Current - Trip (It)
2.5 A
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)
Current - Max
100 A