MF-MSMF125-2
DigiKey Part Number
MF-MSMF125-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MF-MSMF125-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MF-MSMF125-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-MSMF125-2
Description
PTC RESET FUSE 6V 1.25A 1812
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1.25 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-MSMF125-2 Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
35 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
140 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Obsolete
Qualification
Voltage - Max
6V
Current - Hold (Ih) (Max)
1.25 A
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Trip (It)
2.5 A
Thickness (Max)
0.033" (0.85mm)
Current - Max
100 A